Viete kto naozaj vyrobil Váš notebook ?
V nadpise položená otázka môže znieť na prvý pohľad zbytočne – pozriem na logo na veku notebooku a mám jasno. Je to Apple, HP, Lenovo, Acer, Sony … Pravda je ale iná. Väčšina výrobcov totiž výrobu outsourcuje – teda nechá si notebooky na zákazku vyrábať úplne inde.
Poďme sa teda pozrieť, kto za všetkým stojí v skutočnosti.
Viete, kto skutočne vyrobil váš notebook?
Drvivá väčšina veľkých a známych spoločností si necháva svoju produkciu vyrábať u iných, menej značkových firiem. Čo ich k tomu vedie? Najmä výrobné náklady. Väčšina týchto výrobcov totiž sídli v krajinách južnej a juhovýchodnej Ázie, teda krajinách, ktoré sa vyznačujú lacnou pracovnou silou.
Na druhej strane je aj v týchto krajinách dostatočné množstvo veľmi chytrých a kvalifikovaných inžinierov a pracovníkov, často školených napríklad v Japonku, v Spojených štátoch či Európe.Tí sú schopní držať nad celou výrobou dohľad. Nie je teda nutné mať obavy z nižšej kvality výrobkov – jednak si to nemôžu dovoliť ani výrobcovia, ani značky, pod ktorých krídlami nakoniec notebooky vyplávajú na trh.
Rovnako aj samotný návrh a konštrukcia notebooku pochádza priamo od zadávateľov.
Títo outsource výrobcovia, ktorí sa zaoberajú produkciou počítačov (ale nielen počítačov – ale aj ostatných elektronických produktov ako mobily,tlačiarne,skenery či TV), sa podľa štýlu zákaziek dajú rozdeliť na dve kategórie:
Prvý z nich sa nazýva ODM (Original Design Manufacturer) – sem väčšinou patria najväčší výrobcovia, ktorí sa zaoberajú produkciou konkrétnych modelov na zákazku pre veľkých hráčov – predajcov produktov (napr. Pre Dell, HP, Acer …) podľa ich vlastného návrhu.
Pre druhú možnosť štýlu výroby sa používa označenie OEM (Original Equipment Manufacturer). Znamená to produkciu univerzálnych šasi, ktoré od výrobcov kupujú menší (väčšinou lokálny) predajcovia.Tí osadia šasi svojimi komponentami podľa vlastného uváženia a potom ich distribuujú pod svojou značkou. V Českej republike sa jedná napríklad o značku UMAX.
Tabuľka s pomerom výroby ODM / OEM výrobcov:
Najvýznamnejšie ODM výrobcovia
Od ODM pochádza veľká väčšina (vyše 80%) všetkých notebookov. Medzi najdôležitejšie ODM výrobca patrí štyri spoločnosti (tzv. “Big Four”) – konkrétne Quanta Computer, Compal Electronics, Wistron a Inventec. Teraz sa na ne pozrieme podrobnejšie.
Quanta
Spoločnosť Qunta bola založená pred 20 rokmi, presne teda v roku 1988, na Tchaj-wane. Dnes má pobočky aj v iných krajinách. V súčasnej dobe sa jedná o lídra ako v oblasti počtu produkovaných výrobkov, tak v oblasti technológií. Quanta v súčasnosti zamestnáva viac ako 30 tisíc ľudí, z toho je viac ako desatina zamestnaných v oblasti vývoja. V roku 2006 bola podľa časopisu Fortune zaradená medzi 500 najdôležitejších svetových spoločností.
Logo Quanta Computers
Quanta vyrába notebooky pre mnoho rôznych značiek, z tých najvýznamnejších menujme Apple, HP, Acer, Fujitsu, Dell alebo Sony.Spoločnosť Quanta sa tiež podieľa na projekte lacného notebook pre rozvojové krajiny nazvanom “One Laptop Per Child,” pre ktorý vyrobila jeden milión počítačov.
Compal Electronics
Compal je druhým najväčším výrobcom notebookov na svete. V súčasnej dobe zamestnáva vyše 20 tisíc pracovníkov. Riaditeľstvo spoločnosti je na Taiwane, pobočky sú ale aj v Číne, Južnej Kórei, Veľkej Británii a Spojených štátoch.
Logo Compal Computers
Compal vyrába notebooky pre spoločnosti Dell, HP a Toshiba.
Wistron
Wistron je pomerne mladá spoločnosť, založená bola až v roku 2001 a pôvodne sa jednalo o divíziu Aceru. Teraz zamestnáva cez 30 tisíc ľudí, po celom svete má viac ako 20 tovární.
Logo Wistron computers
Wistron vyrába notebooky pre HP / Compaq, Dell, IBM, NEC, Acer a Lenovo.
Inventec
Inventec je posledný hráč “veľkej štvorky”. Sídlo spoločnosti opäť leží na Taiwane, ďalšie pobočky sú tiež v Číne a inde vo svete. Spoločnosť zamestnáva viac ako 23 tisíc pracovníkov, z toho sú asi 3 tisíc inžinieri vo vývoji.
Logo výrobcu Inventec
Inventec vyrába notebooky pre spoločnosti HP, Toshiba, Acer a Fujitsu-Siemens.
OEM výrobcovia
OEM výrobcov je celý rad (a ako OEM môže pôsobiť aj ktokoľvek z “veľkej štvorky”), tu si zhrnieme len tie najdôležitejšie.
Asustek
Začnime spoločností Asustek, s ktorej zaradením to ale nie je vôbec jednoduché. Asustek má totiž veľmi široký záber produkcie (vedľa notebookov tiež grafické karty, LCD, servery, mobilné telefóny, PDA, ..), čo by nás ale z hľadiska nášho článku nemuselo až tak príliš trápiť, podstatnejšie je ale to, že Asustek časť svojej výroby predá ako OEM, časť pod svojou značkou Asus a púšťa sa dokonca aj do ODM výroby, kde je jeho najvýznamnejším partnerom Apple.
Asustek logo
Clevo
Clevo je spoločnosti založená na Taiwane v roku 1983 a v súčasnej dobe sa vedľa ostatného zaoberá výrobou barebone notebookov, s ktorými sa následne môžeme stretávať pod značkami VoodooPC, Eurocom alebo pre slovenských používateľov zrejme najznámejší z týchto spoločností, UMAX.
Logo Clevo Computers
Medzi ďalších menších hráčov v tomto segmente patria aj iné firmy ako ECS alebo MITAC.
Jedná sa však o menších výrobcov ako vyššie spomenuté firmy. Na tomto skvelom prípade je vidieť ako to vo svete elektroniky funguje. Ako sa buduje značka kvality a že samotné meno nie je tým čím sa tvári. V praxi teda každá veľká firma sa skladá z menšieho dodávateľského reťazca ktorý spoľahlivo funguje.