Ako predĺžiť životnosť batérií

Najčastejšou kľúčovou otázkou pri kúpe novej batérie – je aký zvoliť spôsob jej použitia tak aby vydržala čo najdlhšie.
Batéria je zariadenie ktoré tak ako väčšina zariadení podlieha opotrebovaniu. Preto je nutné ju po nejakom čase vymeniť za novú. Vďaka nasledujúcej príručke sa môžete naučiť čo robiť aby ste dokázali výkon batérie čo najdlhšie udržať.

1. Vyvarujte sa krátkych nabíjacích cyklov

Každá batéria vydrží niekoľko nabíjacích cyklov. U nekvalitných batérii nižšej triedy je to niekoľko desiatok cyklov, u kvalitných batérii so značkovými článkami ktorými sa zaoberáme my je to aj niekoľko stoviek cyklov. Postupom času však každá batéria stráca svoju kapacitu a klesá jej možnosť uchovávať energiu až nakoniec sa jej kapacita vyčerpá.
Aby ste udržali vysokú účinnosť čo najdlhšie je potrebné batériu nikdy úplne nevybiť. Znova naplno nabiť je potrebné už vtedy ak dosiahne 50% svojej kapacity (nikdy nie ísť po túto hranicu)
Takýmto spôsobom sa výdrž batérie citeľne predĺži, nebude ju potrebné tak často meniť.

 

2. Nabíjajte batériu iba s napájacím zdrojom (nabíjačkou) s predpísanými parametrami

Univerzálna Indukčná Nabíjačka Qi01 Qi01 Biela

Každá batéria má výrobcom stanovené parametre ktoré sa musia dodržať pri výbere príslušného zdroja napájania – nabíjačky. Zdroj – nabíjačka musí mať dodržané nasledovné parametre:

⦁ hodnota napätia (V)
⦁ intenzita prúdu (A)
⦁ presný (tvar, rozmer koncovky) tak aby pasoval do vášho modelu notebooku

⦁ Použitie batérie
Batérie sú navrhnuté tak aby sa používali ako zdroj energie a tak dobre slúžili svojmu cieľu. Nemali by sa z notebooku vyberať pretože jej odstránenie má negatívny vplyv na jej stav a výkon.
Existuje riziko že po vytiahnutí z notebooku a následnom skladovaní aj za priaznivých podmienok stratí možnosť ďalšieho použitia.

 

3. Zabráňte úplnému vybitiu batérie

V súčasnosti sú vyrábané už iba litium-iónové a litium-polymérové batérie ktoré sú extrémne citlivé na úplne vybíjanie.
Opakované vybíjanie batérie až na 0% jej neprospieva a vedie k nenapraviteľnému poškodeniu.