Ako nájsť správnu batériu pre váš elektrický bicykel?
Elektrické bicykle, napriek tomu že sú už pomerne dlho známe, až v poslednom čase získavajú na popularite. Množstvo ich používateľov sa aj u nás stále zväčšuje. Čo spôsobuje že sme ich začali vo zvýšenej miere používať? Odpoveď je jednoduchá.
Elektrický bicykel (tzv.eBIKE) to je viacúčelový prostriedok dopravy, ktorý v sebe spája všetky výhody klasického bicykla a skútra. Je ekologický, ekonomický, pomáha vašej kondícií a v konečnom dôsledku v meste vám zjednodušuje dopravu – nemusíte nervózne čakať v zaseknutej premávke. Tento článok je venovaný batériám do týchto skvelých zariadení preto ak máš záujem o túto tému, tak pokračuj v čítaní. Ak sa chceš niečo viac dozvedieť o elektrických bicykloch a akumulátory (batérie) ťa až tak nezaujímajú tak prejdi na náš článok Eklektický bicykel eBIKE, ideálny spôsob dopravy
Základ každého ebiku tvorí pohon a samozrejme batéria ktorá mu dodáva energiu. Pokúsime sa ti teda správne odpovedať na otázku v titule článku – ako vybrať správnu batériu pre tvoj ebike? Nezáleží na tom či sa snažíš vymeniť batériu v existujúcom ebiku alebo prerábaš svoj vlastný bicykel na ebike, tento článok ťa naučí všetko o tom ako správne vybrať vhodný model.
Tento článok je zameraný na najviac používaný typ elektrických bicyklov ktorý elektrickú energiu prenáša na pedále bicykla. Článok sa nevenuje modelom ktoré sú stavané na spôsob motocykla s ručným pridávaním výkonu.
Ako vyberiem vhodnú batériu – KROK po KROKU
1.Napätie
Pohony v ebikoch sú od výroby prispôsobené pre spoluprácu s batériou v pri konkrétnom napätí. Z toho vyplýva že našou úlohou je správne doladenie jedného zariadenia k druhému. Existujú však prípady (pokiaľ to elektronika pohonu dovoľuje) keď spolupracuje napríklad motor 36 V s batériou 48 V. Nie je to však správna a preferovaná kombinácia. Týka sa predovšetkým neštandardných modelov ebikov, preto táto informácia je skôr zaujímavosť a ako pravidlo ju určite neodporúčame používať.
Platí teda jednoduchá zásada:
Aké napätie má pohon tak také napätie musí mať aj batéria.
2.Uchytenie v bicykli-typ konektora
V tomto bode je to zdá sa jasné. Treba dávať pozor na to aký typ pripojenia je v našom ebiku a vybrať samozrejme taký, ktorý zodpovedá danej verzi.
Najpopulárnejším typom pripojenia je 4 pinové, ktoré vyzerá takto:
3.Tvar batérie,spôsob upevnenia a rozmery
Posledným krokom je porovnať či sa naša nová batéria podobá tvarom a rozmermi na vašu starú batériu. Ak batériu iba vymieňame, potom je to jasné. Ak však sami staviame svoj elektrický bicykel tak na nás čaká dôležité rozhodnutie.
Existuje veľa rôznych modelov a typov batérií pre ebiky napríklad:
Silverfish
Jedná sa o najpopulárnejší typ batérií do elektrického bicykla. Spôsoby ako sa montuje k bicyklu sú však rôzne. V závislosti od voľby majiteľa alebo producenta môže byť umiestnený v zadnej časti rámu, dokonca niekedy aj v časti kde je nosič tašiek. Ako príklad je dole uvedená najviac používaná forma.
Bottle
Typ podobný svojím zovňajškom do Silverfish a rovnako aj pri tomto modeli je možná jeho montáž prakticky kdekoľvek.
DownTube
Montáž ako na obrázku.
Rear Rack
Kufrová batéria montovaná na zadnej strane bicykla montovaná za sedadlom. Tento typ je najčastejšie používaným prevedením v mestských modeloch bicyklov.
Frog
To je batéria montovaná pod sedadlo bicykla. Jedná sa o menej používaný spôsob umiestnenia batérie. Najčastejšie sa používa v skladaných bicykloch.
4.Sila pohonu ebiku
Pamätajme na to, že čím je na ebiku lepšie zrýchlenie a sila pohonu, o to rýchlejšie je aj vybíjanie batérií.
Predpisy hovoria priamo a jasne. Ukladajú výrobcom štandardných elektrických bicyklov nie vyšší výkon ako 250 W a rýchlosť maximálne do 25 Km/hod. Elektromotor teda nemôže pôsobiť väčším výkonom ako je 250 W a nebude dodávať výkon vášmu bicyklu ak sme dosiahli rýchlosť výššiu ako 25 Km/hod. Pokiaľ teda vieme ako hovorí legislatíva tak o to ľahšie dokážeme vybrať najvhodnejšiu batériu Pokiaľ sa však jedná o neštandardné modely ebikov tak situácia je iná.Samozrejme veľa záleží od štýlu jazdy,no povedzme si pravdu,ak máme k dispozícií skutočne silný pohon, každý z nás má chuť vyskúšať a preveriť jeho možnosti. Ak sú naše nároky na silný pohon maximálne potom treba uvažovať o kúpe naozaj silnej a kvalitnej batérie.Pokiaľ chceme vyšší výkon musíme kúpiť silnejšiu batériu,ktorá sa vybíja pomalšie a vydrží dlhšie. Zbytočne však svoju batériu nevystavujme extrémnym skúškam ak nemáme také riešenie pohonu,ktoré má adekvátnu ochranu. Elektrické pohony nie sú ako klasické motory a samé sa nevypínajú. Dbajme a kupujme v tomto segmente len naozaj kvalitné produkty.
5.Akú kapacitu potrebujeme?
Na túto otázku neexistuje jasná odpoveď.Kapacita predovšetkým závisí od toho aké nároky od svojho bicykla očakávame.
Musíme sa dôkladne zamyslieť na čo nám náš ebike bude slúžiť a či naozaj budeme bicykel používať v štýle motocykla alebo nám bude elektromotor slúžiť ako poistka v situáciách kedy už nebudeme vládať s dychom. Akumulátory, batérie v ebikoch používajú tie isté technológie článkov ako batérie do iných elektronických zariadení ako sú smartfóny alebo notebooky.V takom prípade si sami vieme porovnať a získať predstavu že nie u každého bude batéria pracovať rovnako. Dĺžka práce batérie v ebiku teda priamo závisí od spôsobu jeho používania.Niekedy na notebooku pracujeme naozaj intenzívne,inokedy menej.Z tohto pohľadu ak si predstavíme bicykel pre výkon v meste kde nie sú žiadne kopce a rovinka a máme nízku hmotnosť tak batéria vydrží prejsť ja 90 Km.
Pokiaľ však používame náš bicykel v prírode v komplikovanom horskom teréne alebo osobou s vyššou hmotnosťou..potom sa akumulátor môže vyčerpať už po 45 Km.
Tabuľka nižšie ukazuje predpokladaný výkon batérie a pohonu o rôznych stupňoch výkonu.
Ešte jeden parameter určuje ako rýchlo sa batéria vybíja.Je ním sila,ktorou chceme aby elektromotor pomáhal,respektíve stupňa pomoci aký ste si zvolili.
Batérie pre ebike majú zväčša viac stupňov (úrovní) zapojenia elektromotora,podľa sily akou sa batéria zapája.Od naslabšieho módu v ktorom sa zapája minimálne až po najviac energeticky vyťažujúci mód, počas ktorého sa zapája maximálne.V našom prípade sa budeme venovať módu tzv. ECO,ten má za ciel čo najväčšie šetrenie energie batérie (počas neho je batéria vyťažená optimálne). Mód TURBO je najsilnejšie zapojenie energie batérie,kedy vyťažujeme maximum energie.Tabuľkové hodnoty sa týkajú plného nasadenia pohonu s výkonom 250 W.
Prosím berme do úvahy rovnako aj hmotnosť človeka ktorý bicykel používa.Z toho dôvodu sa praktické údaje môžu v praxi mierne odlišovať.Netreba pripomínať že dieťa potrebuje menej výkonu ako statný otecko preto dieťaťu určite energia vydrží na viac kilometrov.
V praxi však elektromotor nepracuje stále a na maximálnej sile.Raz ideme rýchlejšie a v iných úsekoch pomalšie. Tabuľka je pripravená ako meridián teda stredná hodnota.
V praxi sa môže teda dojazd aj predĺžiť.
Kúpa batérie do elektrického bicykla ebiku
Ak ste s nami až do tohto bodu vydržali potom už pravdepodobne viete všetko potrebné o batériách do ebiku.Blahoželáme.Ak teda už viete aký model s akým výkonom potrebujete tak neváhajte a prejdite do nášho obchodu do kategórie batérie do ebike.
V našom eshope energyBOSS.sk nájdete ponuku osvedčených výrobcov batérií pre váš ebike.
Nachádzajú sa u nás špičkové modely,ktoré vám budú spoľahlivo slúžiť.V prehľadnom delení podľa výstupného napätia 24 V, 36 V a 48 V nájdeš to,čo hľadáš.
Naše batérie spoľahlivo pracujú na všetkých známych aj menej známych producentoch bicyklov ako Ecobike,Gazelle,Giant,Yamaha,Haibike,Kalkhoff,Lovelec alebo Prophete.
Na našej stránke je tiež dostupný zoznam filtrov,ktoré ti pomôžu nájsť vhodnú batériu.
Ak sa ti to predsa len nepodarí a nenájdeš čo hľadáš alebo máš nejaké otázky radi ti pomôžeme.
Kontaktujte nás formou CHAT-u na našej stránke alebo nám napíš mail na [email protected]
Veľa šťastných kilometrov s vaším bicyklom vám želá náš tím EnergyBOSS.